Oscypek w wielu odsłonach

Oscypek to ser, który nierozerwalnie jest związany z Podhalem. Właśnie w tym regionie Polski istnieje największa szansa na skosztowanie produktu o oryginalnej recepturze. Warto wiedzieć, że zaledwie kilka gmin w kraju ma uprawnienia do jego produkcji.

Oscypek – kulinarny symbol Podhala

Oscypek wytwarzany jest mieszanką mleka owczego i krowiego. Znajduje się na liście regionalnych produktów chronionych – podczas rejestracji jednoznacznie określone zostały parametry oscypka (m.in. maksymalna zawartość domieszki mleka krów rasy czerwonej – na 40%).  Wykorzystuje się go jako dodatek do wielu dań m.in. mięs, sałatek, zapiekanek, a nawet pizzy! Podawać go można na wiele różnych sposobów: panierowany, grillowany, smażony. Najlepiej smakuje w towarzystwie sosu żurawinowego lub borówkowego. Wśród propozycji restauracji na Krupówkach nie brakuje pomysłów na jego wykorzystanie!

Oscypek w Góralskim Browarze

  • Oscypek z grilla – chyba najpopularniejsza forma serwowania sera owczego jako przystawki. Podawany jest wraz z sosem żurawinowym, który potęguje i przełamuje nieco wyjątkowy wędzony i słony smak. Plastry oscypka mają zwykle grubość ok. 2 cm. Wtedy smakują najlepiej. Idealnie podane mają chrupką skórkę, natomiast środek jest roztopiony i ciągnący.
  • Placek po zbójnicku – puszty placek z ziemniaków jest ulubionym daniem wielu Polaków. Podawany z gulaszem wieprzowym, ogórkiem kiszonym, kwaśną śmietaną i szczypiorkiem smakuje wyśmienicie, a jeszcze lepiej, gdy doda się do tego oscypek. Coś wspaniałego!
  • Góralski burger – wśród turystów odwiedzających Zakopane nie brakuje miłośników burgerów. Warto spróbować tego specjału w górskim wydaniu, w którym to właśnie oscypek podkręca smak całości. Oprócz wołowiny i sera w skład wchodzi chrupiący boczek, ogórek piklowany, żurawina, sałata, cebula, pomidor i aromatyczny sos.
  • Pizza Zbójnicka – uwielbiasz pizzę? W Zakopanem możesz ją zjeść także z oscypkiem! Podawany jest w konfiguracji z sosem pomidorowym, boczkiem, kiełbasą, bryndzą, olejem czosnkowym oraz ogórkiem kiszonym. Treściwie i smacznie!

Zajrzyj do Góralskiego Browaru, spróbuj jednego z powyższych dań, a rozsmakujesz się w oscypku i docenisz jego wyjątkowy, bogaty smak.

@2024 Góralski Browar