Jaki rodzaj mięsa króluje w podhalańskiej kuchni?

Podhalańska kuchnia to uwielbiana przez turystów, bogata oraz aromatyczna odmiana kuchni polskiej. Region Podhala, z jego stolicą – Zakopanem, słynie z wyjątkowych smaków i tradycyjnych potraw, które odzwierciedlają kulturowe dziedzictwo Górali. Jednym z kluczowych składników podhalańskich dań jest mięso, a w szczególności wieprzowina i baranina. Sprawdź, w jakiej formie występują najczęściej.

Wieprzowina – królowa podhalańskiego stołu

W podhalańskiej kuchni króluje wieprzowina, a zwłaszcza elementy wieprzowe takie jak karkówka, schab, żeberka czy kiełbasa grillowana, które zachwycają soczystością i aromatem. Jest wszechobecna w wielu potrawach tego regionu, co ma swoje źródło w dawnych hodowlanych tradycjach Górali. Menu Góralskiego Browaru – restauracji w Zakopanem – oferuje rozmaite dania mięsne, które doskonale oddają esencję tego kulinarnego dziedzictwa. Nie ma nic bardziej tradycyjnego niż kotlet schabowy w polskiej kuchni. W Góralskim Browarze serwujemy go wraz z frytkami stekowymi.

Kolejna nasza propozycja to polędwiczka wieprzowa w sosie z borowików. Polędwiczki z lasu to danie, które jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Serwowane do mięsa regionalne kluski to doskonały dodatek, który podkreśla smak mięsa i sosu. Popularna góralska kiełbasa z rusztu to z kolei propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych smaków. Podawana z chrupiącymi frytkami, stanowi zacny wybór na smaczną i sycącą kolację.

Jagnięcina – smak Tatr w jednym kęsie

Jagnięcina to kolejny rodzaj mięsa, który odgrywa ważną rolę w podhalańskiej kuchni i bezsprzecznie kojarzy się z górami. Mięso jest delikatne i soczyste, a jego smak jest intensywny i charakterystyczny. Baranina i jagnięcina są cenione za swoją wyjątkową jakość oraz smak, który doskonale komponuje się z lokalnymi przyprawami i ziołami. Jagnię Daje Nogę to idealna pozycja w naszym menu dla tych, którzy kochają wspominaną delikatność mięsa jagnięcego. Gicz jagnięca maczana jest w kremowej bejcy musztardowo-miodowej, co nadaje jej unikalnego smaku. Na talerzu towarzyszy jej puree ziemniaczane, które doskonale komponuje się z intensywnym sosem. Równie smacznym daniem jest grillowany comber jagnięcy. Kotlety jagnięce z kością są marynowane w rozmarynie i czosnku, podawane są z grillowanymi warzywami i kremowym puree ziemniaczanym.

Podhale to nie tylko wyjątkowe smaki mięsa. To również wspaniałe widoki, które możesz podziwiać w restauracji w Zakopanem Góralski Browar za sprawą obecności tarasu widokowego. Serwowane dania w połączeniu z malowniczym obrazem gór to doskonały sposób na zapoznanie się z kulturą tego regionu.

@2024 Góralski Browar