Zanim wyruszysz na szlak w Zakopanem zimą

Jeżeli kochasz góry, nie możesz odmawiać sobie przyjemności wędrowania po szlakach także w zimowych miesiącach. Do takiej wyprawy musisz jednak odpowiednio się przygotować.

Zima w górach dostarcza zupełnie innych doznań, trzeba przygotować się na trudniejsze warunki, a także niebezpieczeństwo z tym związane. Oprócz wiedzy warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i zadbać o solidny posiłek z samego rana.

Zacznij od pożywnego śniadania

Jeżeli planujesz wyprawę w góry zimą, dzień rozpocznij od solidnego, pożywnego śniadania. Rekomendowanym miejscem jest Góralski Browar znajdujący się na Krupówkach. Łatwo z tego miejsca dotrzesz na przystanek, skąd odjeżdżają busy dowożące turystów pod wejścia najpopularniejszych szlaków.

Co na śniadanie w Zakopanem? Oferta Góralskiego Browaru pod tym względem jest bardzo szeroka. Znajdzie się coś dla miłośników śniadań słodkich, jak i wytrawnych. Klasyczną propozycją jest na pewno jajecznica na maśle w wersji solo lub z dodatkami. Dostępny jest również góralski omlet, croissant z jajkiem, bekonem i sałatką lub w wersji z wędzonym łososiem. Inną propozycją, która pozwoli najeść się do syta, jest góralskie śniadanie obejmujące 3 kiełbaski, boczek, 2 jajka sadzone, bundz, oscypek, pastę z bryndzy, masło i pieczywo. Na słodko zjesz natomiast pancake z owocami. Alternatywną propozycją jest burger śniadaniowy z frytkami oraz pizza śniadaniowa o średni 32 cm z mozzarellą, jajkiem, bekonem, pomidorami i szczypiorkiem.

Niezbędny sprzęt zimą w góry

Aby czuć się bezpiecznie podczas wędrówek po górach zimą, warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt:

  • Buty – powinny zapewniać komfort termiczny i być przystosowane do zastosowania raków. Mają chronić przed odmrożeniem.
  • Raki – najbardziej uniwersalne są raki koszykowe przystosowane do niemal każdych butów górskich.
  • Czekan – najlepszym wyborem będzie czekan prosty ze stalowym ostrzem.

Właściwe przeszkolenie, przygotowanie mentalne oraz profesjonalne wyposażenie to najważniejsze aspekty zimowej wyprawy w góry. Ponadto warto zaplanować wędrówkę wyłącznie wtedy, gdy nie występuje zagrożenie lawinowe. Komunikaty regularnie na swojej stronie internetowej przekazuje TOPR, dlatego przed wyjściem w góry warto się z nimi zapoznać. 

@2024 Góralski Browar