Zakopiańskie Krupówki – jak się zmieniały?

Z czym kojarzą nam się Tatry? Oczywiście z Zakopanem. Gdy wybieramy się w te najwyższe i najpiękniejsze polskie góry, to właśnie Zakopane jest najlepszą bazą wypadową. Jednak odpoczną tu nie tylko miłośnicy trekkingu i nart. Tamtejszy deptak, jeden z najsłynniejszych w Polsce, to również świetne miejsce do wieczornych spacerów. Znajdziemy tam kameralne puby, pamiątki, a zapachem regionalnej kuchni przyciągnie nas nie jedna restauracja. Krupówki, bo o nich mowa, przez dziesiątki lat zmieniały się i piękniały, goszcząc coraz więcej turystów.

Od drogi do Kuźnic po centrum turystyczne

Pierwotnie Krupówki były ścieżką łączącą Zakopane ze znajdującą się w Kuźnicach hutą. Zmiany przyszły w połowie XIX w., kiedy to ulica stała się centrum życia turystycznego. Z roku na rok przybywało straganów i stoisk z pamiątkami. Co krok wyrastała nowa gospoda i restauracja. Krupówki powoli też zmieniały charakter swojej zabudowy. Murowane kamienice wypierały drewniane chaty.

W połowie XX w. Krupówki przeszły gruntowną modernizację. Zmieniono nawierzchnię na bazaltową kostkę i zamontowano klimatyczne latarenki. Postawiono również na zieleń. Ulica stała się bardziej przyjazna dla spacerowiczów.

Kolejna zmiana przyszła kilka lat później. Krupówkom zarzucano porzucenie stylu zakopiańskiego i nabieranie nieco „odpustowego” charakteru. W połowie 2016 r. Krupówki stały się parkiem kulturowym. Postawiono na ograniczenie reklam i ochronę starej zabudowy. Nowo powstające budynki miały wpisywać się w  historię miasta i być projektowane w oparciu o tradycyjny styl. W tę koncepcję wpisuje się Góralski Browar.

Góralski Browar – duch i smak Tatr

Spacerując Krupówkami, koniecznie trzeba odwiedzić tę restaurację, ponieważ stanowi ona wyjątkowy punkt na mapie Zakopanego. Góralski Browar to połączenie tradycji i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Z jej przestronnego tarasu można podziwiać Tatry i Gubałówkę. Menu doskonale łączy regionalne smaki z tym, co najlepsze w kuchni europejskiej, dzięki czemu w trafia w zróżnicowane gusta gości. Kuchnia i widoki to nie wszystko, co ma do zaoferowania restauracja. Góralski Browar to miejsce, gdzie można także zorganizować konferencje lub wydarzenie towarzyskie, codziennie gra tam muzyka na żywo, a goście mogą zasmakować w piwach rzemieślniczych.

@2024 Góralski Browar