Wszyscy kochamy pizzę! Poznajcie jej historię

Pierwsze skojarzenie, kiedy ktoś zapyta Was o włoską kuchnię? Prawdopodobnie będzie to pizza! Dziś chcemy pokrótce przybliżyć Wam jej historię.

Z Neapolu na podbój świata

Prawdziwa pizza włoska narodziła się w ubogich dzielnicach Neapolu w XVIII wieku. Tam mieszkańcy zaczęli dodawać do chlebowego ciasta pomidory, które przywiozły z Ameryki hiszpańskie statki. Pizza stawała się powoli rozpoznawalna, choć wciąż była uważana za jedzenie dla biednych.  

Wszystko zmieniło się w 1889 roku, kiedy to włoski mistrz kulinarny Raffaele Esposito został zaproszony do królewskiego pałacu. Celem wizyty było przygotowanie potraw dla królowej Margherity. Esposito stworzył trzy pizze, w tym jedną specjalną – z pomidorami, mozarellą i świeżą bazylią. Ciasto przyrządził na kształt flagi włoskiej, składniki symbolizowały zaś włoskie barwy narodowe. Legenda głosi, że królowa Margherita była zachwycona smakiem tego dania i tak narodziła się słynna dziś pizza Margherita.

Od tego czasu pizza zaczęła zdobywać popularność w całych Włoszech, a każdy region opracował własne warianty. Znane są dziś pizza alla romana z grubym ciastem, pizza alla napoletana z chrupiącym cienkim ciastem oraz pizza siciliana, grubsza, z podwójnym ciastem.  

Prawdziwy boom na pizzę przyszedł w XX wieku, wraz z falą emigrantów włoskich do USA. W 1905 roku Gennaro Lombardi otworzył pierwszą prawdziwą piekarnię z prawdziwymi piecami do wypieku pizzy w Nowym Jorku. Pizzerie zaczęły mnożyć się jak grzyby po deszczu. Pizza zyskiwała coraz większą popularność wśród społeczności amerykańskich miast.

Pizza dzisiaj – lokalne warianty

Dziś pizzę jemy na całym świecie, w różnych wariacjach. Stała się symbolem włoskiej kuchni i stylu życia. Pizza rzymska, sycylijska, amerykańska, wegetariańska, mięsna – każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest, aby cieszyć się jej smakiem w doborowym towarzystwie, zgodnie z włoską tradycją. 

W Polsce mamy również bogatą tradycję pieczenia lokalnych odmian pizzy. Góralskie odmiany z oscypkiem i bryndzą wprawiają w zachwyt nawet największych smakoszy. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji ich spróbować, niewątpliwie powinniście odwiedzić naszą restaurację w Zakopanem. Góralski Browar oprócz tradycyjnych pizz włoskich jak Napoli, Margherita czy Capricciosa, serwuje lokalne specjały m.in. pizzę Zbójecką z oscypkiem, bryndzą i żurawiną. Zapraszamy!

@2024 Góralski Browar