Smaki Podhala – co zjeść w Zakopanem?

Nieoficjalna stolica polskiej części Tatr – Zakopane to nie tylko idealna baza wypadowa górskich wycieczek czy miasto o wielu unikalnych atrakcjach turystycznych jak chociażby skocznia narciarska, ale także miejsce, w którym można spróbować regionalnej, góralskiej kuchni! To właśnie tam znajdują się najlepsze lokale proponujące swoim gościom smaki rodem z góralskiej bacówki. Czego warto spróbować, będąc w Zakopanem?

Regionalne przystawki

Właściwie każda karczma w Zakopanem posiada w swoim menu szeroką gamę przystawek i zup. Często jest to pomijana pozycja przez gości restauracji, którzy decydują się od razu na zamówienie dania głównego. To bardzo duży błąd, ponieważ wśród zakopiańskich przystawek można spróbować, np. oscypków, domowego pieczywa ze smalcem czy podhalańskiego przysmaku – moskoli, czyli placków ziemniaczanych.

Nie ma nic lepszego niż rozgrzewająca zupa w mroźny zimowy dzień w górach. Będą w Zakopanem dobrze jest postawić na regionalną kwaśnicę. To pożywna zupa na żeberku z dodatkiem ziemniaków. Świetnie sprawdzi się, np. po całodniowym pobycie na narciarskim stoku.

Jakich dań mięsnych spróbować na Podhalu?

Dawniej górale jadali mięso niezwykle rzadko, gdyż było ono rarytasem przeznaczonym raczej na większe uroczystości, np. święta religijne czy wesela. Jednak kiedy już je przyrządzano, było naprawdę wyborne. Właśnie dlatego, niejedna restauracja w Zakopanem upodobała się właśnie w tradycyjnych góralskich mięsach.

Popularnym podhalańskim mięsem jest baranina i jagnięcina. Warto się skusić na pieczeń lub aromatyczną gicz jagnięcą w towarzystwie polskich ziemniaczków. Prawdziwi miłośnicy mięsnych propozycji powinni również spróbować zakopiańskiego combra jagnięcego – w restauracji Góralski Browar na Krupówkach serwujemy kotlety jagnięce z kością marynowane w czosnku i rozmarynie. Restauracyjni goście mogą spróbować również wielu innych regionalnych przysmaków i zasmakować w piwach rzemieślniczych ważonych na miejscu. Brzmi pysznie? Zapraszamy!

@2024 Góralski Browar