Pierogi po góralsku to klasyczne danie kuchni podhalańskiej i jedna z najbardziej popularnych potraw, podobnie jak kwaśnica czy moskole. Nigdzie nie będą smakować tak dobrze, jak w restauracji w Zakopanem. Czym wyróżniają się pierogi góralskie na tle innych wariantów tego dania? Odpowiadamy!
Sekret smaku tkwi w farszu
Pierogi to połączenie miękkiego, cienkiego ciasta i bogatego w smaki, aromatycznego farszu. Podstawa ciasta to mąka, masło, sól i woda. Niektórzy dodają też jajka lub odrobinę oleju. Prawdziwą tajemnicą góralskich pierogów jest farsz. Absolutnie musi znaleźć się w nim jeden z góralskich serów – oscypek lub bryndza. To właśnie on decyduje o charakterystycznym smaku całego dania. Pozostałe składniki to słonina lub boczek, ziemniaki, kapusta, grzyby oraz cebula. Ziemniaki trzeba ugotować i zmiksować, a wędliny i warzywa lekko podsmażyć. Całość należy doprawić solą i pieprzem oraz dodać jajko, żeby scalić farsz. Dodatki do bryndzy lub oscypka zależą od smaków i fantazji kucharza oraz od sezonowości zastosowanych produktów. Jesienią można do bryndzy dodać smażone kurki, a wiosną świeżą cebulkę ze szczypiorkiem.
Pierogi po góralsku w nowoczesnej odsłonie
Jeśli chcesz skosztować pierogów po góralsku, koniecznie wybierz restaurację w Zakopanem Góralski Browar. W menu znajdziesz pierogi wyrabiane ręcznie, które stanowią połączenie regionalnej tradycji, wielowiekowych receptur oraz wymagań nowoczesnej kuchni. Przykładowo, w pierogach w wersji mięsnej, połączona została tradycyjna jagnięcina z aromatycznym masłem szałwiowym. Z kolei w przypadku typowo podhalańskiego dania, pierogi są faszerowane bryndzą i dodatkowo posypane oscypkiem.
Góralski Browar to miejsce, w którym skosztujesz dań zarówno z kuchni regionalnej, jak i europejskiej. Na uwagę zasługuje obecność tarasu widokowego, z którego można podziwiać malowniczą panoramę Tatr. Piękny widok oraz doskonała kuchnia stanowią połączenie idealne, które pozwala na przyjemne spędzenie czasu.