Jakie dania królują w podhalańskiej kuchni?

Planujesz wyjazd do Zakopanego? Koniecznie musisz spróbować regionalnych specjałów serwowanych w najlepszych restauracjach. Starannie wyselekcjonowane dania znajdziesz w Góralskim Browarze na samych Krupówkach!

Królową podhalańskich dań jest zdecydowanie kwaśnica, a niekwestionowanym królem oscypek z żurawiną. Warto spróbować również moskoli z bundzem i borowikami. Co jeszcze zaserwuje restauracja w Zakopanem dla smakoszy regionalnych specjałów? Sprawdź!

Regionalne Zakopane – co warto wiedzieć?

Mieszkańcy Podhala słyną z przygotowywania dań na bazie składników pochodzących z ich własnych gospodarstw. Przez długi czas królowały przede wszystkim ziemniaki, kapusta oraz nabiał. Posiłki zachwycały prostotą i były treściwe – w końcu każdy góral musiał mieć siłę, aby pracować na roli i zmagać się z ostrym klimatem górskim.

Dziś kuchnia podhalańska jest oczywiście znacznie bardziej zróżnicowana, niż pamiętają to najstarsi górale. W zakopiańskich restauracjach znajdziesz pizze, burgery oraz makarony, często jednak wzbogacone o regionalne specjały, takie jak sery, żurawina czy baranina.

Obowiązkowe dania kuchni podhalańskiej

Kwaśnica

Jest to tradycyjna, góralska zupa przygotowywana na żeberkach i podawana z ziemniakami oraz obecnie bardzo często także z pieczywem czosnkowym. Stanowi jedną z najpopularniejszych propozycji kuchni podhalańskiej, dlatego odwiedzając Zakopane, zdecydowanie warto jej skosztować.

Moskole

Powstają z połączenia ugotowanych ziemniaków, mąki, wody, soli oraz jajek. Są to przepyszne placki, podawane bardzo często z regionalnym serem bundzem, borowikami, cebulą, czosnkiem, masłem, szczypiorkiem oraz pomidorem. Jest to fantastyczna przekąska, która wprawi Cię w typowo tatrzański klimat.

Oscypek z grilla

Będąc w Zakopanem, trudno odmówić sobie skosztowania oscypka prosto z grilla. Jest to wręcz obowiązkowy element w trakcie kulinarnej podróży po stolicy polskich Tatr. Najlepiej smakuje ze swojską żurawiną. Sam oscypek stanowi jeden z podstawowych dodatków do wielu dań góralskiej kuchni.

Kuchnia podhalańska jest niezwykle smaczna i zróżnicowana, dlatego odwiedzając Zakopane, możesz najeść się do syta. Jeśli chcesz poznać prawdziwy smak tradycyjnej, zakopiańskiej kuchni, odwiedź restaurację Góralski Browar! W menu znajdziesz wiele ciekawych propozycji, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

@2024 Góralski Browar