Góralska kuchnia to prawdziwe bogactwo smaków, aromatów i tradycji. Pochodząca z malowniczych obszarów Tatr i Podhala, jest nieodłącznie związana z życiem i kulturą miejscowych górali. Każda potrawa ma swoją historię, a receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Kuchnia Podhala – przegląd kulinarnych hitów
Żurek na zakwasie to obowiązkowa pozycja w każdym góralskim menu. Ta gęsta, aromatyczna zupa zachwyca smakiem dzięki charakterystycznemu, lekko kwaśnemu zakwasowi oraz dodatkom, takim jak kiełbasa i jajko.
Kto nie zna oscypka? Ten wyjątkowy ser owczy, wyrabiany według tradycyjnej receptury, to prawdziwy skarb Podhala. Jego niepowtarzalny smak i zapach zawdzięczamy procesowi wędzenia na drewnie bukowymi. Oscypek doskonale komponuje się z żurawiną, miodem czy nawet… piwem!
Kwaśnica to kolejna znakomita zupa, której nie może zabraknąć na góralskim stole. Jest przygotowywana z kiszonej kapusty na bazie mięsa (zwykle żeberek wieprzowych). Najczęściej podaje się ją z ziemniakami lub chlebem.
Hitem w naszej karcie są również moskole z borowikam. To tradycyjne danie z regionu Podhala w Polsce. Moskole to rodzaj placków ziemniaczanych, które są przygotowywane z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki oraz czasem jajka. Smażone lub pieczone na złocisty kolor, moskole charakteryzują się chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem.
Jeśli planujesz podróż w okolice Zakopanego, koniecznie zajrzyj do Góralskiego Browaru. Nasza restauracja z widokiem na Tatry serwuje szeroki wachlarz tradycyjnych potraw z regionu Podhala, przygotowywanych zgodnie z starymi recepturami. Nie znaczy to jednak, że rezygnujemy z innych dań. Nasze menu zostało tak ułożone, by każdy znalazł tu coś dla siebie!